Skip to main content

Technické podmínky na zkoušky stupní kyu

Posted in
5.KYU
Nage Waza: De Aši Harai, Hiza Guruma, O Soto Gari, Sasae Curi Komi Aši, O Goši, Uki Goši, Seoi Nage 
Katame Waza: Hon Kesa Gatame, Kuzure Kesa Gatame, Kata Gatame, Jokošiho Gatame, Tatešiho Gatame, Kamišiho gatame, Kata Žuži Žime, Ude Hišigi Žuži Gatame 
 
Základní znalosti Rei (pozdrav), Šizei (postoj, střeh, držení těla), Kumi Kata (úchop), Šintai (pohyb po zápasišti), Ukemi (pády): 1. Tači Uširo Ukemi (pád vzad z postoje), 2. Tači Joko Ukemi (pád na bok z postoje), 3. Tači Mae Ukemi (pád vpřed z postoje), Teorie: Základy pravidel juda, historie a etika juda, Doba přípravy: 8 měsíců.
 
4.KYU
Nage Waza: Tai Otoši, O Uči Gari, Ko Uči Gari, Harai Goši, Okuri Aši Harai, Ko Soto Gari, Curi Komi Goši, Goši Guruma
Katame Waza: Makura Kesa Gatame, Uširo Kesa Gatame, Kuzure Jokošiho Gatame, Kuzure Tatešiho Gatame, Ude Hišigi Ude Gatame, Ude Hišigi Hiza Gatame, Hadaka Žime, Gyaku Žuži Žime, Nami Žuži Žime 
 
Namátkové opakování chvatů z 5.KYU. Základní zápasové znalosti: otevření boje na zemi, útok, obrana proti nasazenému držení, Základy: Renraku Waza - kombinace (5 akcí), Tandoku Renšu (nácvik technik bez soupeře), Uči Komi (cvičení ve dvojicích za účelem zautomatizování pohybu, získání specielních pohybových schopností, nácvik rytmičnosti, zdokonalení stylu), Jakusaku Geiko (nácvik technik ve dvojicích v pohybu včetně házení soupeře bez kladení odporu ukeho), Doba na přípravu od zkoušky na 5.KYU je 8 měsíců. 

3.KYU
Nage Waza: Sode Curi Komi Goši, Tomoe Nage, Morote Gari, Harai Curi Komi Aši, Uči Mata, Hane Goši, Ko Soto Gari, Aši Guruma 
Katame Waza: Okuri Eri Žime, Kata Ha Žime, Aši Gatame Žime, Sode Guruma, Sankaku Žime, Uširo Jokošiho Gatame, (Mune Gatame), (Ude Hišigi Mata Gatame) 
 
Namátkové opakování chvatů ze 4. a 5.KYU. Znalost pravidel judo, Renraku Waza (5 technik), Gaeši Waza (5 technik), Katame Waza (5 kombinací), Doba na přípravu od zkoušky na 4.KYU je 8 měsíců. Další podmínkou je prokázat 30 vítězných utkání. 

2.KYU
Nage Waza: Hane Maki Komi, Uširo Goši, Kata Guruma, Soto Maki Komi, Sumi Gaeši, Uki Otoši, Tani Otoši, Curi Goši, (O Soto Otoši), (O Soto Guruma)
Katame Waza: Morote Žime, Kata Te Žime, Uki Gatame, Waki Gatame, Ude Garami, (Hara Gatame) 

Namátkové opakování chvatů ze 3., 4. a 5.KYU. Renraku Waza (8 technik), Gaeši Waza (8 technik), Katame Waza (8 kontrachvatů a kombinací). Doba na přípravu od zkoušky na 3.KYU je 12 měsíců. Další podmínkou je prokázat 40 vítězných utkání. 

1.KYU
Nage Waza: O Guruma, Uki Waza, Sukui Nage, Ucuri Goši, Ura Nage, Sumi Otoši, Te Guruma, Kučiki Taoši 
Katame Waza: (Eri Žime), (Ryote Žime), (Suso Žime), (Kani Žime), (Obi Žime) 

Namátkové opakování 2., 3., 4. a 5.KYU. Renraku Waza (10 technik), Gaeši Waza (10 technik), Katame Waza (10 kombinací a kontrachvatů). Studium NAGE NO KATA. Sebeobrana (10 technik proti běžným útokům). Doba na přípravu od zkoušky na 2.KYU je 12 měsíců. Další podmínkou je prokázat 50 vítězných utkání. 

UPOZORNĚNÍ: 
Všechny chvaty v Nage Waza a Katame Waza 3. až 1.KYU uvedené v závorce jsou chvaty doporučené a nejsou podmínkou pro vykonání zkoušky na příslušné KYU. Teprve při zkoušce na 1.DAN jsou její součástí. Chvaty Ude Hišigi Mata Gatame a Ude Garami vypadly ze stávajícího Zkušebního řádu tiskovou chybou. V této verzi, která je specielně přepisována pro judo příručku (tzv. Handbuch) se již objevují a je třeba z nich také zkoušet.

zdroj